Nebe Suresinin Konusu Nedir

NEBE SURESİNİN KONUSU NEDİR


Nebe’ sûresinin konusu öldükten sonra dirilmenin vukuu ve âhiretteki hayatın kısa tasvirinden ibarettir. Sûre, “İnkâr yoluna saplananlar kendi aralarında neyi tartışıp duruyorlar, üzerinde bir türlü anlaşamadıkları o büyük haberi mi?” ifadesiyle başlar ve ardından onun tartışma kabul etmeyen bir gerçek olduğunu yakında anlayacakları ifade edilir (âyet: 1-5).

Burada söz konusu edilen “büyük haber”in bazı müfessirlerce Kur’an olduğu söylenmişse de sûrenin devamından anlaşılacağı üzere kişiye sorumluluk duygusu kazandıran ve davranışlarını kontrol etme bilinci aşılayan kıyamet günüdür (İbn Kesîr, VII, 195).

Bir yönüyle Allah’ın kudretinin yüceliğini gösteren işaret, bir yönüyle de kullar için büyük nimet olan varlık ve hâdiselere değinilir. Bunları yaratan kudretin, âhiret hayatını var etmeye elbette muktedir olduğuna işaret edilerek, kıyâmet ve cehennemden dehşetli, ibretli sahneler aktarılır.

Buna mukâbil, gönülleri Allah saygısıyla dopdolu olup O’na karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanan nimetler hatırlatılır. Âhiretin gerçekliği bir kez daha vurgulanarak, insanlık yakında başlarına gelecek korkunç bir azaba karşı uyarılır, imana dâvet edilir.

nebe suresi konusu, nebe suresinde ne anlatılır, nebe suresi bilinmeyenler, nebe suresi konusu nedir, nebe suresi, ayet tefsiri, kuran tefsiri, nebe suresinin tefsiri, havasdua, antalya, kumluca, niğde, bodrum, havas hocaları, havas hoca, havas hocası, rukye tedavi antalya, rukye tedavi konya, istanbul rukye tedavi, ankara rukye tedavi, kastamonu rukye tedavi, adıyaman rukye tedavi, eskişehir rukye tedavi, metafizik, medyum, hoca, büyü, sihir, nazar, korunma, dua, ayet, nihat hatipoğlu özel dua,