Ana Sayfa / Falcılık / Fal Nedir

Fal Nedir

Fal nedir?

 

Fal, falcı diye adlandırılan kişiler tarafından çeşitli materyallerle ve yöntemlerle bakılan, genellikle geleceğe yönelik tahminler ve yorumlar yapılan veya gelecekten haberler veren mistik olarak değerlendirilebilecek faaliyete denmektedir.

 

Falın yasak olup olmayışı ile ilgili genel kanı, fal bakmanın ve baktırmanın üç ilahi dinde de yani İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik’te de yasaklanmış olduğu yönündedir. Fal baktırmak, anayasal yönden ise suç değildir.

 

Fal, rahatlamak, meraktan arınabilmek, eğlenmek, bir olaya ya da duruma karşı ön görü sahibi olabilmek, kaygı gidermek ve geleceğe yönelik korkularla yüzleşmek nedenleriyle baktırılmaktadır. Falın tarihi çok eski zamanlara dayanır.

6.000 yıla yakın bir süredir fal bakıldığı düşünülmektedir. Yani fal, insanlığın ilkel dönemlerinden modern dönemlerine kadar varlığını sürdürebildiği gibi popülaritesini de yitirmemiştir. Hatta arttırdığı bile söylenebilir. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde fal çok yaygındır.

Ülkemizde de oldukça yaygın olan fala dair televizyon programları ve gazete köşeleri dahi mevcuttur. Öyle ki fal, atasözlerimize ve deyimlerimize kadar geçmiş durumdadır.
İnsanlar, çeşitli nedenlerle bir kereye mahsus ya da periyodik şekilde sürekli olarak fal baktırılabilirler. Yüzlerce (Araştırmalar sonucu bin civarı fal çeşidi olduğu tespit edilmiş durumda) farklı fal türü olduğu için yöntemleri ve uygulama şekilleri, farklılık arz etmektedirler.

Öyle ki bir falın kendi içersinde farklı çeşitleri bile mevcuttur.

En bilindik olan fal çeşitleri ise şunlardır:

su falı, yıldız falı, el falı, kahve falı, tarot falı, iskambil falı, ay falı, zar falı, duman falı, sayı falı, isim falı, çiçek falı, yüzük falı, bakla falı, domino falı, kum falı, güneş falı, kemik falı ve nokta falı.
Falla ilgili en tartışmalı konu, falın beklentilere yönelik kesin sonuç verip vermediğidir. Fal, kahinlik yeteneği olan kişiler tarafından bakılabilir. Falcı, zihinsel ya da sezgisel yeteneklerini kullanarak kehanetlerde bulunur. Sezgisel yetenekler kullanılarak bakılan fallar, genellikle medyumluk boyutunda incelenmektedirler.

Falcılar, fal baktıranlara genel olarak beklentileri doğrultusunda projeksiyon yaptıkları için tatmin edici bir etki yaratmaktadırlar.
Astrolojinin de bir fal çeşidi mi yoksa bilim dalı mı olduğu yüz yıllardır tartışılagelen ama bir türlü sonuca bağlanamayan bir kavram.

Astroloji, bilimsel dayanağı olmaması nedeniyle zihinsel yetenekler kullanılarak yapılan kehanetler statüsünde gösterilebilir.

fal çeşitleri fal nedir

 

FAL BAKTIRMAK GÜNAH MI ? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

FAL İLE GELECEK GERÇEKTEN GÖRÜLEBİLİR Mİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

 

BÜYÜ BOZMAK HER TÜRLÜ AİLEVİ VE RUHSAL PROBLEMLERİNİZ İÇİN TIKLA

 

 


ilginizi çekebilir

Beyaz ( Ak ) Büyü Nedir

karı koca muhabbet büyüsü, aşık etme büyüsü, geri getirme büyüsü, kadını bağlama büyüsü, erkeği bağlama büyüsü, iki kişiyi ayırma büyüsü, öldürme büyüsü,