üst başlk
başlık başlık
Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Oruç Tutmak İçin Şartlar Nedir
makale başık alan üstü

Oruç Tutmak İçin Şartlar Nedir

Oruç Kimlere Farzdır

Bir kimseye orucun farz olması için kendisinde üç şartın bulunması gerekir.
Bunlar:

1. Müslüman olmak,
2. Akıllı olmak,
3. Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.

Bu şartlar kendisinde bulunduğu halde, oruç tutamayacak derecede hasta olanlar ile yolcu olanlar, oruç tutmayabilirler. Hastalar iyileşince, yolcular da memleketlerine dönünce tutamadıkları günlerin orucunu kaza ederler.

Ergenlik çağına gelmeyen çocuklara oruç tutmak farz değildir. Ancak bünyelerine zarar vermeyecek şekilde çocukları da yavaş yavaş oruç tutmaya alıştırmak uygun olur.

Lohusa olan kadınlarla adet gören kadınlar bu hallerinin devam ettiği günlerde oruç tutamaz, namaz kılamazlar. Bu sebeple Ramazan ayında tutamadıkları oruçları Ramazandan sonra uygun bir zamanda kaza ederler, yani gününe gün tutarlar. Kılamadıkları namazları ise kaza etmezler.

HavasDua sitemize dilediğiniz Dini Sorular ve Cevapları bulabilrsiniz. Yazılarımızın içeriğini salih kitaplardan, Diyanet işleri başkanlığının onayladığı eserlerden, ilmihallerden içerik yoluyla aktarmaktayız. Herhangi bir cemaat ve cemaate bağlı yayın organlarının içerikleri birbileri ile uyuşmadığı kanaatiyle site içeriğimizde bu tür kaynaklara yer vermemeye özen göstermekteyiz.

Site yazımlarında gözümüzden kaçan, cümle yanlışlığı bulunan durumlar için sizlerden havasduaa@gmail.com adresimize link ve içerik hakkında düzenleme bilgisi beklemekteyiz.

oruç için üç şart, oruç tutmak farz, oruç kimlere farz, orucu kim tutar, kim oruç tutamaz, oruç tutmak, oruç ile ilgili sorular, oruç hakkında geniş bilgi, bilgisi, nedir, nasıl yapılır, tutulur,

makale başlık alan altı

ilginizi çekebilir

Celcelütiye Duası Sırları Faydaları Okunuşu

CELCELUTİYE DUASI Havasdua.com olarak, Celcelutiye Duası ‘nı okunuşunu, sayfamızın alt bölümüne ekledik, Arapça bilmeyen kardeşlerimiz …

Cin ve Şeytandan Korunma

Günümüz de cin musallatı büyü sihr tılsım yolu ile görülse de bazen istemeden de olsa …

altbaşlık
Whatsapp Çevrimiçi